.


گفت و گو  |  یادداشت  |  جستجو  |  ارتباط با ما   گفت و گو


  گزارش تصویری


  یک عکس یک خاطره  ویدیو  اخبار برگزیده


  حامیان مالی
شماره خبر:80112       2/12/1396 - 14:32

پیشکسوت کشتی؛
محسن فره وشی:نجات ورزش از خطر تعلیق نیازمند یک تصمیم اساسی است«محسن فره وشی» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا،افزود: تقریبا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در مسابقات گوناگون و در رشته های مختلف، ورزشکاران کشورمان مقابل نمایندگان رژیم صهیونیستی روبرو نشده اند و حضور ورزشکاران این رژیم غاصب در رقابت های بین المللی به یک معضل برای ورزش کشورمان تبدیل شده است.
وی اظهار داشت: طی 33 سال گذشته که سابقه مربیگری و سرمربیگری در تیم های ملی کشتی آزاد از رده های مختلف نوجوانان تا بزرگسالان را داشته ام، در زمان وزن کشی و هرزمان که نام این کشور غاصب در کنار نمایندگان کشورمان قرار می گرفت، گروه ورزشی و ورزشکارانشان خوشحال می شدند و ابراز خرسندی می کردند، چرا که می دانستند به بهانه های مختلف نمایندگان ایران (برای حفظ ارزش های نظام و در دفاع از مردم مظلوم فلسطین)، مقابل آنها حاضر نخواهند شد و این یک پیروزی برای آنها قلمداد می شد.
دارنده مدال طلای پیکارهای کشتی آزاد قهرمانی سال 1973 تهران با تاکید بر اینکه دولتمردان بعد از گذشت بیش از 30 سال باید فکر اساسی برای ورزش ایران بیاندیشند تصریح کرد: دیگر فدراسیون های جهانی و کشورهای مختلف بعد از گذشت این سال ها متوجه شده اند و همواره اعتراض می کنند که چرا بعد از مسابقات مربیان و سرپرستان تیم های ایرانی باید با بهانه های الکی و دروغ، حاضر نشدن نمایندگان خود را توجیه کنند.
وی ادامه داد: هفته گذشته رسول خادم رییس فدراسیون کشتی با صراحت این موضوع را برای نخستین مرتبه بیان کرد و از سوی دیگر برخی کشورها از نظر سیاسی با کشورمان سر ستیز دارند و در مجموع در مقابل ما موضع خاصی دارد و کشورهایی که در مسابقات مختلف ورزشی حضور دارند،به حاضر نشدن نمایندگان ایران اعتراض می کنند و فدراسیون های جهانی نیز به نوعی از نظرات آنها حمایت می کنند که این موضوع به ضرر ورزش ما تمام خواهد شد و ممکن است به تعلیق ورزش کشور منجر شود.
این مربی باسابقه کشتی کشور یادآور شد: همگی به خاطر داریم که حضور نداشتن نمایندگان ورزش ایران بخصوص کشتی در بازی های المپیک 1980 مسکو و 1984 لس آنجلس آمریکا به دلیل آنکه در آن زمان بلوک شرق و غرب یکدیگر را تحریم کرده بودند و ما نیز هر دو را تحریم کرده بودیم چقدر به ضرر ورزش کشتی و سایر رشته ها تمام شد و در آن زمان به یاد دارم که ما یک موضع سردرگم داشتیم و به همین دلیل اعتقاد دارم که دولتمردان باید در رابطه با ورزش و رویارویی با نمایندگان رژیم غاصب صهیونیستی تصمیم روشن و مشخصی اتخاذ کنند.
فره وشی یادآور شد: تاکنون فدراسیون های جهانی رشته های مختلف ورزشی و اتحادیه جهانی کشتی خیلی با ما همراهی کرده اند و به عنوان یک پیشکسوت ورزشی که نظر سیاسی ندارم، می گویم که اگر قرار است در مسابقه ای با نمایندگان رژیم صهیونیستی روبرو نشویم، بهتر است در آن رشته اصلا شرکت نکنیم چرا که امکان تعلیق ورزش کشورمان از این پس زیاد است. کجای دنیا دیده شده که یک مربی در کنار تشک یا زمین مسابقه با صدای بلند به ورزشکارش توصیه کند که ببازد و این موضوع مانند آن است که یک فرمانده به لشگرش در میدان جنگ فرمان شکست بدهد.
این پیشکسوت کشتی ایران گفت: چقدر باید به خاطر رویارو نشدن ورزشکاران کشورمان با ورزشکاران رژیم صهیونیستی از فدراسیون های جهانی برای محروم نکردن و یا در نظر گرفتن جریمه و محرومیت کمتر، التماس کرده و گردن کج کنیم و دروغ بگوییم.
فره وشی در بخش دیگری از این گفت و گو درخصوص انتقادات مطرح به سرمربیگری رسول خادم در تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان، گفت: خادم شخصی است که عناوین قهرمانی جهان و المپیک را دارد و از نظر مدیریتی نیز سابقه درخشانی چه در داخل کشور و چه در سطح بین المللی برای خود اندوخته و به نظر من شخصی همچون او باید رییس اتحادیه جهانی باشد اما به عنوان سرمربی تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان احساس می کنم به خاطر شناختی که از ملی پوشان و ریزه کاری های مربیگری دارد، حضورش در کنار تشک، قوت قلبی برای نمایندگان ایران است.
مربی اسبق تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان در بازی های المپیک 2008 پکن ادامه داد: از سوی دیگر اگر شخص دیگری باشد که حداقل 70 تا 80 درصد قابلیت های خادم را داشته باشد به طور حتم او، این مسوولیت را واگذار خواهد کرد از سوی دیگر کسی که سرمربی تیم ملی کشتی می شود باید برخی شاخصه های فنی، اجتماعی و سوابق مدیریتی را داشته باشد. شخصی مانند منصور برزگر در زمانی که سرمربی تیم ملی بود شاید مدال های کمتری نسبت به برخی شاگردان خود داشت اما موقعیت مربیگری، سابقه ورزشی و سن و سال او به گونه ای بود که شاگردانش هیچگاه احساس برتری نسبت به او نداشتند.
فره وشی تصریح کرد: این از موضوعات مهمی است که خادم به درستی آنرا درک کرده و به همین دلیل مسوولیت سرمربیگری تیم ملی کشتی آزاد را پذیرفته است و از سوی دیگر اداره فدراسیونی همچون کشتی بسیار سخت و سرمربیگری تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان نیز از آن سخت تر است.
علیرضا کریمی آزادکار وزن 86 کیلوگرم ایران در رقابت های قهرمانی زیر 23 ساله های جهان که آذر ماه امسال در لهستان برگزار شد با حریفی از رژیم صهیونیستی روبرو نشد و سبب شد تا اتحادیه جهانی کشتی موضوع را به کمیته حقوقی و اخلاق این اتحادیه ارجاع دهد.
از سوی دیگر کمیته بین المللی المپیک به دلیل آنچه که 'دخالت سیاست در ورزش' عنوان کرده است، موضوع را از اتحادیه جهانی پیگیری کرده که احتمال تعلیق کشتی ایران وجود داشت.
اتحادیه جهانی کشتی هفته گذشته رای خود را در این خصوص اعلام کرد که بر اساس آن علیرضا کریمی تا تاریخ 2 خردادماه سال 97 از شرکت در میادین کشتی و مربی وی حمید رضا جمشیدی نیز به مدت دوسال از حضور در عرصه مربیگری محروم شدند،ضمن اینکه به صورت موقت خطر تعلیق از کشتی ایران رفع شد و به نظر می رسد که در صورت تکرار چنین اتفاقاتی کشتی ایران و به نوعی ورزش کشورمان با خطر محرومیت بین المللی مواجه شود.
از سوی دیگر رسول خادم عضو هیات رییسه اتحادیه جهانی هفته گذشته ضمن کناره گیری از حضور در هیات رییسه اتحادیه جهانی در گفت وگو با رسانه ها این موضوع را مطرح کرد که وقت آن رسیده که با رفتاری صادقانه در مواجهه با حریفان رژیم صهیونیستی براساس سیاست های ابلاغی کشور، به صورت رسمی از رویارویی با آنها خودداری و صادقانه تبعات ناشی از آن را بپذیریم و بعد هم به دنبال هزینه کردن همه داشته های بین المللی نباشیم که ما را تعلیق نکنند.
رسول خادم اظهار داشت: اگر سیاست کشور بر به رسمیت نشناختن ورزشکاران رژیم اشغالگر قدس و رویارو نشدن با ورزشکاران آنها است، پس پنهانی به حریف پیشین باختن و برای تهیه گواهی بیماری یا ضرب خوردگی، به درمانگاه ها و پزشکان در خارج از کشور مراجعه کردن چه معنایی دارد؟
وی اظهار کرد: اگر قرار است روبرو نشدن با ورزشکاران رژیم اشغالگر قدس اصل باشد، پس چرا باید زمین و آسمان را به هم دوخت و هر آنچه داریم را هزینه کنیم تا بتوانیم با توجیه چرایی موضوع رویارو نشدن با نماینده رژیم اشغالگر قدس برای نهادهای بین المللی که به لطف ارسال فوری تمامی اخبار از داخل کشور مستنداتی بیش از ما در اختیار دارند، از تعلیق بگریزیم؟

تاريخ  ارسال:چهارشنبه 2 اسفند 1396 - 14:32
تعداد بازديد: 148
کد:80112-1398


 اخبار مرتبط:


  

  نظر شما در رابطه با اين خبر
 نام شما:
 پست الکترونيک:
 شماره تماس:

 آی پی شما:

 

 دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سامانه در وب سایت منتشر خواهد شد.
 پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

 


کمیته تنیس
کمیته پینگ پنگ
کمیته وزنه برداری
کمیته رسانه های ورزشی
کمیته کشتی
کمیته شنا
کمیته والیبال
کمیته بوکس
کمیته اسکی
کمیته بسکتبال
کمیته فوتبال
کمیته دو و میدانی


 

پیگیری ما در شبکه های اجتماعی
آدرس پستي: بلوار آفریقا (جردن)، خیابان انصاری (صداقت)، پلاک 6
تلفن و فکس: 26206430 021        26206440 021
داخلی 141
© کليه حقوق خبری و تصويری اين سايت متعلق به باشگاه پیشکسوتان ورزش ایران می باشد. استفاده از مطالب با ذكر منبع آزاد است.