.


گفت و گو  |  یادداشت  |  جستجو  |  ارتباط با ما   گفت و گو


  گزارش تصویری


  یک عکس یک خاطره  ویدیو  اخبار برگزیده


  حامیان مالی
شماره خبر:95223       26/8/1397 - 09:45

پیشکسوت وزنه برداری؛
توکلی: تیم ملی وزنه برداری با عنوان سومی جهان، آبروداری کرد«حسین توکلی» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ورزشی ایرنا با بیان این مطلب افزود: امسال نتایج تیم ملی در مجموع خوب بود و با وجود قهرمانی در رقابت های جهانی سال 2017، اما شرایط مسابقات در این سطح در هر سال متفاوت است. سال گذشته 9 تیم قدرتمند و درجه یک جهان در مسابقات جهانی حضور نداشتند و تیم ملی با استفاده از این موقعیت قهرمان جهان شده بود.
وی با بیان اینکه کسب عنوان سومی جهان با وجود اعزام تیمی ناقص و هشت نفره، خوب بود، اظهار داشت: یکی از مشکلات اساسی ما در سطح ملی این است که حتما ستاره ها یا وزنه برداران عنوان دار باید مصدوم شوند تا جوانان جایگزین آنان شوند، در حالی که با برنامه ریزی صحیح، ورزشکاران شاخص نیاز به حضور در همه مسابقات را ندارند و با آینده نگری و استفاده از جوانان می توان، وزنه برداران خوبی را تحویل تیم ملی داد.
دارنده مدال طلای بازی های المپیک 2000 سیدنی ادامه داد: زمانی که سرمربی تیم ملی بودم، علیرغم همه مخالفت ها، در تیم ملی جوانگرایی کردم که خروجی خوبی داشت و همه آنها به تیم ملی کمک کردند.
وی با اشاره به اینکه هرچند نتایج تیمی به خصوص در سطح جهانی می تواند امتیاز مثبتی برای هر کشور باشد، تصریح کرد: اما من به شخصه اعتقادی به نتایج تیمی ندارم، چرا که در مسابقات بزرگی همچون بازی های المپیک، هیچ گاه نتایج تیمی را بررسی نمی کنند و تنها ملاک کسب مدال است. در بازی های المپیک 2000 سیدنی، 2012 لندن و 2016 ریو تیم ملی وزنه برداری موفق به کسب دو مدال طلا شد و هیچ کس در مورد نتیجه تیمی حرفی نزد.
توکلی ادامه داد: به همین دلیل در کنار جوانگرایی به ستاره های تیم نیز باید بها داده شود تا بتوانند در مسابقاتی همچون بازی های المپیک یا بازی های آسیایی مدال بگیرند. داشتن نفرات زیاد در اردوی تیم ملی یا جزو سه تیم برتر دنیا بودن خوب است اما در کنار آن باید نفراتی را داشته باشیم تا بتوانند در المپیک برای کشورمان مدال آوری کنند.
سرمربی اسبق تیم وزنه برداری جوانان ایران در عین حال گفت: باید به همه ملی پوشان و کادر فنی خسته نباشید بگویم که علیرغم همه مشکلات و فشارها در ترکمنستان آبروداری کردند و توانستند با وجود حضور نیافتن برخی ملی پوشان به دلایل مختلف و اعزام تیمی ناقص، مقام در خور شانی را بگیرند.
رقابت های جهانی سال 2018 روزهای 9 تا 19 آبان ماه در عشق آباد ترکمنستان برگزار شد که تیم ملی ایران با هشت وزنه بردار در این رقابت ها حضور یافته بود که با سه مدال طلا توسط سهراب مرادی در دسته 96 کیلوگرم، یک طلا و یک برنز توسط رضا بیرالوند در دسته 102 کیلوگرم و یک طلا، یک نقره و یک برنز نیز توسط علی هاشمی در دسته 102 کیلوگرم و 448 امتیاز بعد از چین و بلاروس در جایگاه سوم جهان قرار گرفت.
وی یادآور شد: وزنه برداری ایران به عنوان یکی از قدرت های جهان باید به فکر پرورش استعدادهای ناب باشد نه اینکه به خاطر مشکلات پیش و پا افتاده و رد نشدن به موقع اسامی به سر و کله خود بزنیم. تیم ملی با وجود آنکه می توانست 10 نفره به ترکمنستان برود ولی به دلیل نبود برنامه ریزی، مجبور شد با هشت ورزشکار گام به مسابقات جهانی بگذارد.
این ملی پوش دهه طلایی وزنه برداری ایران با تمجید از عملکرد رضا بیرالوند و علی داودی وزنه برداران دسته های 102 و به اضافه 109 کیلوگرم ایران، گفت: بیرالوند با وجود رفتن به یک وزن بالاتر و مصدومیت توانست مدال طلای دو ضرب و برنز مجموع را کسب کند و آینده بسیار خوبی در انتظار این وزنه بردار است.
وی ادامه داد: به خاطر دارم بهداد سلیمی در رقابت های جهانی جوانان در سال 2009 در رومانی با 197 کیلوگرم یک ضرب و 227 کیلوگرم دو ضرب، سه مدال طلا را به گردن آویخت. علی داودی نیز که در رده جوانان حضور دارد، دقیقا شرایط بهداد سلیمی را دارد و می تواند مهره قابل اتکایی در فوق سنگین باشد.
دارنده مدال طلای المپیک وزنه برداری یادآور شد: اینکه بخواهیم وزنه برداران را به دلیل نداشتن ورزشکار، هم در مسابقات جوانان و هم بزرگسالان شرکت دهیم، باعث فشار به آنها می شود.
توکلی با تاکید بر اینکه نباید آینده نگری را فدای نتیجه تیمی کرد، اظهار داشت: در حالی که می توان از سایر وزنه برداران جوان نخبه در مسابقات مختلف استفاده کرد.
توکلی در خصوص تغییرات در تیم های ملی کشورهای مدعی در پیکارهای جهانی گفت: یک سال محرومیت موجب ضربات زیادی به تیم های قدرتمندی همچون قزاقستان یا روسیه شد و شرایط کار به دلیل قوانین سختگیرانه فدراسیون بین المللی برای مبارزه با دوپینگ، سخت تر شده است؛ این موضوع سبب شده که بسیاری از قهرمانان جهان انگیزه خود را از دست بدهند اما کشوری مانند چین با وجود محرومیت یک ساله در رقابت های جهانی ترکمنستان مدال های طلای زیادی کسب کرد.
وی ادامه داد: تا الان ندیده بودم تیم روسیه در گروه B یا C نماینده ای داشته باشد و این کشور در کنار قزاقستان همواره از کشورهای قدرتمند وزنه برداری جهان بودند اما با شرایط ایده آل خود فاصله زیادی داشتند. محرومیت یک ساله سبب شده بود که هنوز به سطح کیفی مورد نظر نرسند.

** شرایط برای کسب سهمیه المپیک سخت تر خواهد شد
توکلی اظهار داشت: به طور حتم کشورهای مدعی جهان با برنامه ریزی در سال های آینده با قدرت بیشتری به مسابقات باز می گردند و شرایط به خصوص در رقابت های جهانی سال 2019 به عنوان یکی از مراحل کسب سهمیه المپیک سخت تر می شود. تیم ملی ایران نیز باید با برنامه ریزی و استفاده از جوانان در مسابقات سال آینده که به مثابه یک جنگ تمام عیار خواهد بود حضور یابد.
این قهرمان اسبق وزنه برداری المپیک در بخش دیگری از این گفت و گو به چالش های مدیریتی در وزنه برداری ایران اشاره کرد و گفت: در تیم هایی همچون روسیه یا چین به خصوص در سطح کادر فنی خیلی کم پیش آمده که جابجایی داشته باشند و در شرایطی که سرمربی تیم شان خوب نباشد اقدام به حذف نمی کنند و این مشکلی است که در کشور ما وجود دارد.
سرمربی اسبق تیم ملی جوانان وزنه برداری ادامه داد: زمانی که مربی نتواند کار کند، تنها بدنبال حذف آن برمی آییم. چرا وزنه بردارانی همچون کوروش باقری یا حسین رضازاده باید در حاشیه باشند؟
وی ادامه داد: علی فلاحتی نژاد تا زمانی که در کنار تیم های ملی حضور داشت، شرایط خوبی داشت، اما به محض دور شدن از این رشته، مشکلاتی برایش به وجود آمد. اگر از فلاحتی نژاد در تیم های ملی استفاده می شد، به طور حتم او اکنون در کنارمان بود.
دارنده مدال طلای المپیک سیدنی خاطرنشان کرد: مگر در کشور چقدر ظرفیت در رشته وزنه برداری داریم که بیشتر آنان اکنون رها شده اند؟ البته شاهین نصیری نیا در وزنه برداری آمریکا فعالیت می کند که نشان از شایستگی او است.
توکلی خاطر نشان کرد: اختلاف نظر همیشه وجود دارد اما سیاستگذاری باید در فدارسیون متفاوت باشد تا با نزدیک کردن سلایق، بتوان از همه ظرفیت های وزنه برداری استفاده کرد. هیچ گاه تلاشی برای حل مشکلات وجود نداشته و اینکه بزرگان وزنه برداری جمع شوند و کدخدامنشانه مشکلات را حل و فصل کنند؛ اما برعکس همیشه بدنبال دامن زدن به مشکلات و اختلافات هستیم.

** توصیه توکلی به سهراب مرادی
وی در پایان با اشاره به حضور قدرتمندانه سهراب مرادی و جابجایی رکوردهای جهان به او توصیه کرد: در همه مسابقات باید حواس مردای به وزنه بردار چینی (تیان تائو) باشد، چرا که نشان داده حریف دست و پا بسته ای نیست و فکر می کنم با توجه به شرایط سنی که سهراب دارد باید به طور ویژه از او تا المپیک 2020 توکیو نگهداری و مراقبت کرد.

تاريخ  ارسال:شنبه 26 آبان 1397 - 09:45
تعداد بازديد: 64
کد:95223-1398


 اخبار مرتبط:


  

  نظر شما در رابطه با اين خبر
 نام شما:
 پست الکترونيک:
 شماره تماس:

 آی پی شما:

 

 دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سامانه در وب سایت منتشر خواهد شد.
 پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

 


کمیته تنیس
کمیته پینگ پنگ
کمیته وزنه برداری
کمیته رسانه های ورزشی
کمیته کشتی
کمیته شنا
کمیته والیبال
کمیته بوکس
کمیته اسکی
کمیته بسکتبال
کمیته فوتبال
کمیته دو و میدانی


 

پیگیری ما در شبکه های اجتماعی
آدرس پستي: بلوار آفریقا (جردن)، خیابان انصاری (صداقت)، پلاک 6
تلفن و فکس: 26206430 021        26206440 021
داخلی 141
© کليه حقوق خبری و تصويری اين سايت متعلق به باشگاه پیشکسوتان ورزش ایران می باشد. استفاده از مطالب با ذكر منبع آزاد است.